erasmus-arxikh-selida

11-16 Οκτωβρίου 2016: Εβδομάδαδραστηριοτήτωνκαιφιλοξενίας
Προγράμματος ERASMUS+ ΚΑ2 «Respect4- Education Without Barriers»

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εβδομάδα ERASMUS+  του38ου Γυμνασίου Αθηνών, τις ημερομηνίες 11-16 Οκτωβρίου 2016, στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ERASMUS+ ΚΑ2,  με τίτλο «Respect4- Education Without Barriers».

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 16 καθηγητές και  26 μαθητές  από 7 διαφορετικές χώρες της Ευρώπης (Αγγλία, Γαλλία, Βέλγιο, Ιταλία, Νορβηγία, Ουγγαρία, Ρουμανία) καθώς και 50 μαθητές  και 18 καθηγητές του σχολείου μας. Οι ξένοι μαθητές φιλοξενήθηκαν σε ελληνικές οικογένειες.

Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας όλοι οι μαθητές παρακολούθησαν μαθήματα στα πλαίσια ενός Training Course for "Soft Skills" με τα παρακάτω θέματα που είχε αναλάβει η κάθε χώρα:

1)    Ελλάδα "Empathy"

2)   Ιταλία "Active listening"

3)   Ρουμανία "Tolerance"

4)   Νορβηγία "Learning" , "Hate Speech"

5)   Ουγγαρία "Conflicts at school"

6)   Βέλγιο "Bullying"

7)   Γαλλία "Workplace Conflicts"

8)   Αγγλία "Stereotypes and discrimination"

Εκτός από τα μαθήματα οι μαθητές συμμετείχαν σε εκδηλώσεις που διοργανώθηκαν με στόχο την ανταλλαγή γνωστικών και πολιτισμικών εμπειριών όπως μάθημα ελληνικής γλώσσας, ελληνικών χορών, ελληνικών συνταγών μαγειρικής και ελληνικής γευσιγνωσίας με ένα πλούσιο ελληνικό τραπέζι που πρόσφεραν οι γονείς των μαθητών μας.

Επίσης παρουσίασαν σε μικρή έκθεση τα πόστερ που ετοίμασαν με γενικό τίτλο «Respect4».

Τέλος, ξεναγήθηκαν στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, στο Μουσείο της Ακρόπολης, στην Ακρόπολη, στην Πνύκα, στην Αρχαία και Ρωμαϊκή Αγορά και στην Πλάκα.

Οι εκδηλώσεις και τα μαθήματα έγιναν στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων, Ευελπίδων 40, δίπλα στο σχολείο μας.

Ακολουθούν φωτογραφίες από τα μαθήματα, τις εκδηλώσεις και τις επισκέψεις στα μουσεία και στους αρχαιολογικούς χώρους.

roumaniko-mathima-a

italiko-mathima-a

ouggriko-mathima-a

norvigiko-mathima1a

norvigiko-mathima2a

mathina-ellhnikhs-glossas-a

ellhniko-mathima-a

afises1-a

afises2-a

ethn-arx-mouseio1a

ethn-arx-mouseio2a

akropolh1

pnyka-a

dhmiourgia-ellhn-salatas-a

bufes-ellhnikou-faghtou1a bufes-ellhnikou-faghtou2a

Πρόγραμμα

Κάντε κλικ στην εικόνα για να δείτε το πρόγραμμα με τις δραστηριότητες που υλοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια της εβδομάδας φιλοξενίας.

link-programmatos-evdomadas-filoxenias

Ειδησεογραφία

Κάντε κλικ στην εικόνα για να διαβάσετε το άρθρο που δημοσιεύτηκε στις 23/10/2016 στην ηλεκτρονική εφημερίδα esos.gr.

eidhseografia-arthro-esos