Τα Πνευματικά Προϊόντα της δράσης του Σχολείου μας έχουν ως ακολούθως:

1o Πνευματικό Προϊόν

Το 1ο Πνευματικό Προϊόν (Intellectual Output 1) αποτελεί την κύρια προετοιμασία για τα επόμενα Πνευματικά Προϊόντα. Κάθε χώρα-εταίρος προετοίμασε, μετά από έρευνα, μια σύνοψη του εκπαιδευτικού συστήματος κάθε χώρας στην επίσημη γλώσσα του κάθε εταίρου και στα Αγγλικά. Ακολούθησε η διακρατική σύγκριση των επιμέρους συστημάτων στα Αγγλικά.

Το Εκπαιδευτικό Σύστημα στην Ελλάδα ( Ελληνική έκδοση Αγγλική έκδοση ).

Τελικό Πνευματικό Προϊόν "Σύγκριση των Εκπαιδευτικών Συστημάτων όλων των χωρών-εταίρων"

2o Πνευματικό Προϊόν

Το 2ο Πνευματικό Προϊόν (Intellectual Output 2) εκτελείται σε 4 χρονικές περιόδους. Στην πρώτη (Φεβ.-Απρ. 15) και αφού είχαν καθοριστεί τα κύρια θέματα του Προγράμματος (Ευ ζην, Περιβάλλον, Ελευθερία και Πολιτισμός), οι χώρες εταίροι ανέλαβαν τη δημιουργία μιαςσειράς από αφίσες σχετικές με το θέμα της κάθε χώρας. Σκοπός είναι να μεταδοθεί ένα ισχυρό μήνυμα που θα είναι εύκολα προσβάσιμο και ταυτόχρονα εναλλακτικό. Η Ελλάδα έχει ως θέμα την Ελευθερία και παρακάτω παρατίθενται μερικές από τις αφίσες που δημιούργησαν οι μαθητές/τριές μας.

3οΠνευματικό Προϊόν

Έρευνα και δημιουργία Οδηγού για την εκπαίδευση καθηγητών  και μαθητών στην τεχνική της Διαμεσολάβησης ως μεθόδου επίλυσης διαφορών και συγκρούσεων στο σχολικό περιβάλλον.

Οδηγός για την εκπαίδευση διαμεσολαβητών στο σχολικό περιβάλλον

4οΠνευματικό Προϊόν

Δημιουργία βίντεο με καθοδηγητικό οπτικοακουστικό υλικό για την εκπαίδευση καθηγητών  και μαθητών στην τεχνική της Διαμεσολάβησης ως μεθόδου επίλυσης διαφορών και συγκρούσεων στο σχολικό περιβάλλον.

5οΠνευματικό Προϊόν

Το 5ο Πνευματικό προϊόν  συνίσταται στην υλοποίηση της διαδικασίας εκπαίδευσης καθηγητών και μαθητών στην τεχνική της διαμεσολάβησης.

Διαδικασία Εκπαίδευσης στη διαμεσολάβηση

Respect4 Piloting Guide

Respect4 Piloting Model

Respect4 Piloting Report