them-evd

Την εβδομάδα 30/4/2018 ως 4/5/2018 υλοποιήθηκε για δεύτερη χρονιά στο σχολείο μας η Θεματική Εβδομάδα με τίτλο «Σώμα και Ταυτότητα» σύμφωνα με την εγκύκλιο του ΥΠ.Π.Ε.Θ. για τις «Έμφυλες Ταυτότητες». Κατά τη διάρκεια των διδακτικών ωρών του σχολικού προγράμματος, πραγματοποιήθηκαν δραστηριότητες στους τέσσερις βασικούς άξονες:

• Διατροφή και ποιότητα ζωής
  • Πρόληψη του εθισμού και των εξαρτήσεων
  • Έμφυλες Ταυτότητες
  • Κυκλοφορική Αγωγή και Οδική Ασφάλεια.

Ακολουθούν θέματα και υλικό μικρού μέρους του προγράμματος που ακολουθήσαμε.

Μαθήματα: Πληροφορική, Τεχνολογία

Υπεύθυνες καθηγήτριες:

Γιώτα Χαρμαντζή (Τεχνολόγος, Φυσικός)

Δέσποινα Πολίτου (Πληροφορικός)

Κατά τις διδακτικές ώρες των μαθημάτων  Πληροφορικής και Τεχνολογίας στις τάξεις Α΄και Β’ αξιοποιήσαμε ποικίλο οπτικοακουστικό υλικό με σκοπό τόσο την ενημέρωση όσο και την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε διάφορα θέματα, εστιάζοντας στον δεύτερο θεματικό άξονα.

Οι μαθητές παρακολούθησαν τη βραβευμένη ταινία μικρού μήκους «Το Παντοπωλείον», στην οποία το διαδίκτυο παρομοιάζεται με ένα παντοπωλείο έτοιμο να εξυπηρετήσει κάθε παράλογη απαίτηση με το αζημίωτο φυσικά. Πόσο ασφαλές όμως είναι τελικά ένα παντοπωλείο στο οποίο όλα προσφέρονται ανεξέλεγκτα και σε αφθονία χωρίς κανέναν περιορισμό;

Μια ξεχωριστή παραγωγή που, με στόχο την ευαισθητοποίηση κυρίως των νέων  για την ασφαλή περιήγηση στο διαδίκτυο, θίγει τα ακόλουθα θέματα: παραβίαση της ιδιωτικής ζωής, παιδική πορνογραφία, αγορές στο διαδίκτυο, αξιοπιστία ιστοσελίδων, οικονομικές απάτες, ακατάλληλες ιστοσελίδες, κριτική σκέψη.

them-07

them-05

them-01

them-02

them-03

them-06

Με αφορμή διάφορα βίντεο του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου, συζητήσαμε επίσης για θέματα όπως:

•  τον σχολικό εκφοβισμό και τις μορφές του
  • την ηλεκτρονική παρενόχληση
  • τον εθισμό στο διαδίκτυο και τα βιντεοπαιχνίδια
  • το ψάρεμα προσωπικών δεδομένων
  • τη σωστή διαχείριση των προσωπικών μας δεδομένων στις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης
  •  τους κανόνες ορθής διαδικτυακής συμπεριφοράς
  • την υπεύθυνη και ασφαλή χρήση των κινητών τηλεφώνων

Ενδεικτικά παραθέτουμε ορισμένα από τα σύντομα βίντεο που προβλήθηκαν στην αίθουσα και αποτέλεσαν αφορμή για συζήτηση.

Εκφοβισμός  - “Don’t laugh at me”:

Netiquette - Ορθή διαδικτυακή συμπεριφορά:

«Σε ποιο κόσμο ζεις;» - Εθισμός στο διαδίκτυο και τα ηλεκτρονικά παιχνίδια:

Ηλεκτρονική παρενόχληση:

Ψάρεμα προσωπικών στοιχείων:

Ορθή διαχείριση και προστασία προσωπικών δεδομένων στο facebook:

Χρήση κινητών τηλεφώνων υπεύθυνα και με ασφάλεια:

Μάθημα: Βιολογία

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Φλώρα Μπέη (Βιολόγος)

Στο μάθημα της Βιολογίας πραγματοποιήθηκαν οι εξής ενημερωτικές δράσεις και δραστηριότητες σε κάθε τάξη:

•      Α’ Γυμνασίου στο βασικό άξονα «Διατροφή και ποιότητα ζωής»
  •      Β’ Γυμνασίου στον άξονα «Πρόληψη εθισμού και εξαρτήσεων»
  •      Γ’ Γυμνασίου στον άξονα «Έμφυλες Ταυτότητες»

Οι μαθητές/τριες της Α’ Γυμνασίου, ενημερώθηκαν για τη σημασία της σωστής διατροφής, για τις βασικές ομάδες τροφίμων, για τις απαραίτητες ημερήσιες ανάγκες των παιδιών σε θρεπτικά συστατικά, για τα οφέλη της Μεσογειακής διατροφής, για προτάσεις υγιεινού διαιτολογίου καθώς και για τις διατροφικές διαταραχές.

Οι μαθητές/τριες της Β’ Γυμνασίου ενημερώθηκαν για τις εξαρτησιογόνες ουσίες και τον εθισμό και ακολούθησε προληπτική παρέμβαση για το κάπνισμα.

Οι μαθητές/τριες της Γ΄ Γυμνασίου στον άξονα «Έμφυλες Ταυτότητες» παρακολούθησαν βιωματικό εργαστήριο με θέμα «Χτίζοντας υγιείς σχέσεις ανάμεσα στα φύλα» από την κ. Μαρία Χιόνη Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α’ Αθήνας.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από τις δραστηριότητες κατά τη διάρκεια του μαθήματος της Βιολογίας.

Α’ Γυμνασίου

A-mesogeiakh-diatrofh

Ομαδικές Εργασίες μαθητών για τη σωστή Διατροφή

biol-01

biol-02

biol-03

biol-04

biol-05

biol-06

biol-07

Προβλήθηκε η ταινία – ντοκυμαντέρ «Supersizeme» όπου φαίνονται οι επιπτώσεις στην υγεία ενός ατόμου που επί ένα μήνα τρεφόταν αποκλειστικά με fastfood.

biol-08

Β’ Γυμνασίου

Παρέμβαση για το κάπνισμα

biol-09