Εργαστήριο Πληροφορικής

ergasthrio-pliroforikis-skitso

Το σχολείο μας διαθέτει μια μεγάλη αίθουσα για εργαστήριο Πληροφορικής, όπου διδάσκεται το μάθημα της Πληροφορικής και στις τρεις τάξεις.

Σκοπός του μαθήματος στην Α΄ τάξη είναι ο μαθητής να γνωρίσει τον υπολογιστή ως μια συσκευή-εργαλείο, που τη χρησιμοποιεί αρκετά συχνά στην καθημερινή ζωή. Τα αντικείμενα είναι η γνωριμία με τον υπολογιστή, το λογισμικό του υπολογιστή, η χρήση εργαλείων έκφρασης και δημιουργίας, η γνωριμία με το Διαδίκτυο και τις υπηρεσίες του και ο υπολογιστής στην καθημερινή ζωή.

Αντίστοιχα, στη Β΄Γυμνασίου σκοπός είναι η γνωριμία με τον υπολογιστή ως ενιαίο σύστημα, η επικοινωνία μαζί του, η χρήση εργαλείων έκφρασης, επικοινωνίας, ανακάλυψης και δημιουργίας και ο υπολογιστής στο επάγγελμα.

Ο μαθητής διδάσκεται τις βασικές αρχές λειτουργίας του υπολογιστή, και στη συνέχεια περνά στην πρώτη γνωριμία με τον προγραμματισμό στη Γ΄Γυμνασίου, μαθαίνοντας τα βασικά στάδια επίλυσης προβλήματος με τη χρήση υπολογιστή, τη δημιουργία και εκτέλεση προγράμματος, τη δημιουργία πολυμεσικών εφαρμογών, την επίδραση στην επιστήμη, την τέχνη, τον πολιτισμό κλπ.

ergasthrio-plhroforikis