ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ

ΛΙΓΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ ΜΑΣ

Από τα τέλη Οκτωβρίου του σχολικού έτους 2009-2010 λειτούργησαν στο χώρο του σχολείου μας, κάθε Δευτέρα 13.55-15.30  τα πολιτιστικά προγράμματα:

α)«Μικρά Ασία – Πρόσφυγες - Προσφυγικοί  συνοικισμοί στην πόλη μας» με υπεύθυνες καθηγήτριες τις Γεωργακούλια Γ. και Κολοκυθά Ε. και

β)«Επιδράσεις της Μικρασιατικής καταστροφής στη Λογοτεχνία» με υπεύθυνη καθηγήτρια την Ξυναριανού Κ.

Στο πλαίσιο της μελέτης των ιστορικών γεγονότων, των κειμένων που γράφτηκαν με αφορμή τη μικρασιατική καταστροφή του 1922, της ζωής στα μικρασιατικά παράλια και του ξεριζωμού, είχε από την αρχή υποβληθεί μαζί με την αίτηση έγκρισης των προγραμμάτων αυτών ο προγραμματισμός μιας επίσκεψης σε τόπους όπου αναπτύχθηκε ο μικρασιατικός ελληνισμός και διάφορες δράσεις που θα υποστήριζαν τη διεξαγωγή των προγραμμάτων.

Η επίσκεψη στην Κωνσταντινούπολη αποφασίστηκε ως δραστηριότητα που κάλυπτε το περιεχόμενο και τους στόχους των δύο προγραμμάτων πολιτιστικού ενδιαφέροντος. Τα κριτήρια με τα οποία επελέγη ο συγκεκριμένος προορισμός ήταν η προσπάθεια για βιωματική σύνδεση των μαθητών με τους τόπους που έζησε και δραστηριοποιήθηκε ένα μεγάλο τμήμα των Μικρασιατών Ελλήνων, η ολοκληρωμένη αντίληψη για τη συνύπαρξη των δύο λαών, τουρκικού – ελληνικού και η αλληλεπίδραση που ασκήθηκε σε πολιτισμικό επίπεδο.

Προκειμένου να ενημερωθείτε καλύτερα για το περιεχόμενο των προγραμμάτων ακολουθούν:

1. δύο παρουσιάσεις Power Point που δείχνουν ενδεικτικά μόνο  την πορεία που ακολούθησαν τα προγράμματα κατά τη διάρκεια της χρονιάς (Μικρά Ασία-Πρόσφυγες-Προσφυγικού Συνοικισμοί στην πόλη μας" - "Επιδράσεις της Μικρασιατικής Καταστροφής στη Λογοτεχνία").

2. φωτογραφικό υλικό από την επίσκεψή μας στην Κωνσταντινούπολη. Αν θέλετε να δείτε ένα σχετικό video πατήστε εδώ.

3. φωτογραφικό υλικό από τις επισκέψεις των ομάδων στο Μουσείο Μικρασιατικού Ελληνισμού της Φιλιώς Χαϊδεμένου και στους προσφυγικούς συνοικισμούς της Αθήνας.

Επίσκεψη στην Κωνσταντινούπολη

Η Αγία Του Θεού Σοφία Η ομάδα μας μπροστά στην Αγία του Θεού Σοφία

Σισμανόγλειο Μέγαρο

Ανάκτορα Ντολμά Μπαχτσέ

Αίθουσα Ζωγραφικής στο Ζωγράφειο Γυμνάσιο Κωνσταντινουπόλεως

Ύμνος του Ζωγραφείου Γυμνασίου

Αναμνηστική φωτογραφία με τον κ. Δερμιτζόγλου, δ/ντη του Ζωγραφείου Γυμνασίου

Γεύμα σε παραδοσιακό εστιατόριο

Χάλκη: Θεολογική Σχολή

Έπαυλη στην Πρίγκηπο

Είσοδος Ζαππείου Παρθεναγωγείου Κωνσταντινουπόλεως

Ξενάγηση στο Βυζαντινό Ιππόδρομο

Άποψη Βοσπόρου

Επισκέψεις στο Μουσείο Μικρασιατικού Ελληνισμού και στους προσφυγικούς συνοικισμούς της Αθήνας.

Το Μουσείο Μικρασιατικού Ελληνισμού «Φιλιώ Χαϊδεμένου»

Εσωτερικό του Μουσείου – Εκθέματα

Η ομάδα

Γενοκτονία