ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ 17ης ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2007-2008

ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ

17η Νοεμβρίου 1973

«Ελληνικέ Λαέ, πρέπει να μας συμπαρασταθείς, πρέπει να συνεχίσεις τον αγώνα μας. Κι αν αυτή τη στιγμή μας πιάσουνε, κι αν αυτή τη στιγμή μας σκοτώσουν, ναι, δε φοβόμαστε να πεθάνουμε, όταν θα πεθάνουμε ελεύθεροι. Έλληνες πρέπει να μάθετε την αλήθεια. Να μάθετε πως τα παιδιά σας γεννήθηκαν λεύτερα.

Έλληνες, τα τανκς αυτή τη στιγμή έχουν στραφεί με τις μπούκες των κανονιών τους προς το Πολυτεχνείο. Οι φοιτητές έχουν ξεκουμπώσει τα πουκάμισά τους και δείχνουν τα στήθια τους. Το μόνο όπλο που έχουν προς τα τανκς.

Έλληνες, ακόμη το Πολυτεχνείο είναι ελεύθερο. Αν δε συμμεριστείτε αυτόν τον αγώνα μας θα χαθεί η Ελλάδα μας.

Είμαστε άοπλοι, είμαστε άοπλοι, είμαστε άοπλοι. Ούτε μια πέτρα δεν έχουμε για να ρίξουμε στ΄ αδέλφια μας. Όλοι είμαστε αδέλφια. Έλληνες, κι αν ακόμη αυτή τη στιγμή σαρώσουν τα τανκς το Πολυτεχνείο, πιστεύουμε σε σένα. Πιστεύουμε στη συνέχεια του αγώνα.

Ελληνικέ λαέ, πρέπει να μας συμπαρασταθείς. Σήμερα, αυτή τη στιγμή πως είναι δυνατόν να κοιμηθείς  όταν τα τανκς στέκουν μπροστά στις πύλες του Πολυτεχνείου και σημαδεύουν τα παιδιά σου;».

Απόσπασμα από τον πειρατικό ραδιοφωνικό σταθμό του Πολυτεχνείου τη 17η Νοεμβρίου 1973

Πρόγραμμα εορτασμού της επετείου της 17ης Νοέμβρη

Ø      Χρονικό-αφήγηση: Μπαλάση Ρεβέκκα

«Εδώ Πολυτεχνείο», μουσική απαγγελία: Τρευλοπούλου Κατερίνα

Ø      Χρονικό –αφήγηση: Κολεύρης Γιάννης- Ανέστη Κατερίνα

«Απόσπασμα από τον πειρατικό ραδιοφωνικό σταθμό του Πολυτεχνείου»:Στράτης Δημήτρης

Ø      Χρονικό-αφήγηση: Λώνη Ευγενία- Σούρτης Δημήτρης

Χορωδία: Αγά Αντωνία, Βεΐζη Ίνα, Χριστάνα Γεωργία, Γκούσιο Χριστιάνα, Ζακυνθινός Αλέξης, Ζεγκούνωφ Βλάντω, Καραΐσκου Μαρία, Μοσχονά Ζωή, Νάνος Στέφανος, Ντούλας Γεώργιος, Ντούλας Παναγιώτης Σαγάνη Αλεξάνδρα, Σαγάνη Αναστασία, Σίχα Μαρία, Σκούρτη Χόλτα, Σταύρου Βαγγέλης, Στράτη Μαρίνα, Τρευλοπούλου Κατερίνα, Τσάγκα Χριστίνα, Χρηστάκη Αναστασία, Χριστοδημητροπούλου Παρασκευή.

Γενική επιμέλεια: Ξυναριανού Κυριακή, φιλόλογος

Μουσική επιμέλεια: Τατάγια Αικατερίνη, μουσικός

Ευχαριστούμε την κα Στυλιανίδου Δέσποινα, υποδιευθύντρια του  σχολείου για τη βοήθεια στη διοργάνωση της εκδήλωσης.

Φωτογραφίες από τη γιορτή της 17ης Νοεμβρίου

Επιστροφή στις γιορτές της 17ης