ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2004-2005

Το σχολείο μας τίμησε και φέτος την επέτειο της 25ης Μαρτίου του 1821 με ένα μικρό αφιέρωμα που παρουσίασαν οι μαθήτριες και οι μαθητές μας.

Τονίστηκε το πολύπλευρο μήνυμα της επανάστασης, εθνικό-κοινωνικό-πολιτικό, και έγινε αναδρομή στα γεγονότα που την προετοίμασαν και τους συντελεστές της. Δείξαμε πως ένας μικρός λαός κατάφερε να μεγαλουργήσει στηριζόμενος σε τρεις βασικές προϋποθέσεις, τους κλέφτες, τον αξιόλογο εμπορικό του στόλο και στο διαφωτισμό, δηλαδή την ιδεολογική προπαρασκευή του Γένους. Εκφράσαμε το θαυμασμό μας στους χιλιάδες ανώνυμους και επώνυμους ήρωες με κορυφαίους τον Κολοκοτρώνη, τον Καραϊσκάκη, τον Παπαφλέσσα.

Έγινε αναπαράσταση της μύησης στην Φιλική Εταιρεία και διαβάστηκε ο όρκος των Φιλικών. Μαθήτριες παρουσίασαν ένα μικρό διάλογο ανάμεσα στις Σουλιώτισσες πριν χορέψουν τον τελευταίο χορό, το χορό του Ζαλόγγου.

Ακούστηκαν πατριωτικά τραγούδια και άλλα σχετικά με την επανάσταση και απαγγέλθηκαν ποιήματα του Ρήγα, του Κάλβου, του Σολωμού, του Βαλαωρίτη.

Στο τέλος της γιορτής το χορευτικό συγκρότημα του σχολείου χόρεψε δημοτικούς χορούς.

Φωτογραφίες από τη γιορτή της 25ης Μαρτίου

Η Σημαία Θωμοπούλου Μαργαρίτα Ντ. Αράπη Σετάι-Χ. Καρδαμάκη-Ι. Παναγιωταρά
  Παρουσιάστρια Τη Υπερμάχω

Άννα Γιαννοπούλου Χριστίνα Καρδαμάκη Αλ. Κυριλλίδης-Κων. Λώνη