ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2011-2012

Σκέψεις και προβληματισμοί γύρω από μια επέτειο

Συζητούν οι μαθητές και οι μαθήτριες:

Αλέξανδρος Μπαλαούρας (Γ2), Μαριαλένα Νικολάου (Γ2),

Γιώργος Σούρτης (Β4), Ελένη Τσιμόγιαννη (Γ2)

Παρεμβάλλονται αναγνώσεις κειμένων

και χορωδιακά τραγούδια

Διάταγμα Όθωνα με το οποίο καθιερώνεται η 25η Μαρτίου ως εθνική εορτή «εις το διηνεκές». Διαβάζει ο Θεοφάνης Καλιακάτσος (Α2).

Από το βιβλίο του Έρικ Χομπσμπάουμ, Η εποχή των επαναστάσεων (1789-1848). Διαβάζει ο Ελισαίος Βάντο (Β1).

Να ’τανε το 21. Μουσική Σταύρου Κουγιουμτζή. Ερμηνεύει η χορωδία του σχολείου. Ταυτόχρονη προβολή βίντεο.

Κλέφτικο δημοτικό τραγούδι. Διαβάζει η Ευαγγελία Καρκάση (Β1).

Ο Θούριος του Ρήγα Φεραίου. Μουσική Χρ. Λεοντή. Ερμηνεύει η χορωδία του σχολείου. Ταυτόχρονη προβολή βίντεο.

Από την Ελληνική Νομαρχία. Διαβάζει ο Θεοφάνης Καλιακάτσος (Α2).

Από τον Λόγο στην Πνύκα του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη. Διαβάζει ο Ανδρέας Δελαβίας (Α1).

Τσάμικος χορός. Μουσική Μάνου Χατζιδάκι - στίχοι Νίκου Γκάτσου. Ερμηνεύει η χορωδία του σχολείου.

Αυτός ο τόπος. Μουσική Τερψιχόρης Παπαστεφάνου από το έργο της Ελεύθεροι πολιορκημένοι. Ταυτόχρονη προβολή βίντεο.

Από τα Ενθυμήματα του Νικόλαου Κασομούλη. Διαβάζουν οι     μαθήτριες: Ευφροσύνη Αντωνέλου (Γ1) και Δήμητρα Αντωνιάδη (Γ1).

Από τους Ελεύθερους πολιορκημένους του Δ. Σολωμού. Διαβάζει  η Δανάη Κατριτσιώτη (Β2).

Δέκα παλικάρια. Μουσική Μ. Λοΐζος. Ερμηνεύει η χορωδία του σχολείου.

Από τα Απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη. Διαβάζει ο Σωτήρης Μαντζούνης (Α2).

Εθνικός ύμνος.

Στη χορωδία συμμετέχουν οι μαθητές και οι μαθήτριες:

Μικροφωνική εγκατάσταση: Βασίλης Πουλιάσης (Γ2)

κειμενα - Οργανωση - Επιμελεια:

Ηλιας Γιουρης, Ελενη Κολοκυθα, Φιλολογοι

μουσικη διδασκαλια: Μαργαριτα Σαρμα, μουσικοσ