ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2013-2014

Η επανάσταση του 1821 μέσα από τους χορούς

και τα τραγούδια της ελληνικής παράδοσης

Την Δευτέρα 24 Μαρτίου 2014 έγινε στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων ο εορτασμός της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου 1821.

Θέμα  της γιορτής ήταν η επανάσταση του 1821 μέσα από τους χορούς και τα τραγούδια της ελληνικής παράδοσης, καθώς για πρώτη φορά στο σχολείο μας εκπονήθηκε πολιτιστικό πρόγραμμα εκμάθησης παραδοσιακών χορών με τίτλο «ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥ ΧΟΡΟΥ»

Η επιλογή των τραγουδιών και των χορών έγινε με γνώμονα την πληρέστερη και πλέον παραδοσιακή παρουσίαση του απελευθερωτικού αγώνα των Ελλήνων. Οι χοροί και τα τραγούδια ήταν αντιπροσωπευτικοί όλων των περιοχών της Ελλάδας ώστε να φανεί η καθολικότητα του αγώνα. Στη γιορτή έλαβαν μέρος όλα τα παιδιά του πολιτιστικού προγράμματος.

Τα κείμενα έγραψε η κα Γεωργακούλια Γιαννούλα ενώ τους χορούς και τα τραγούδια δίδαξε η κα Σπάχου Καλλιόπη. Την επιμέλεια της χορωδίας είχε η κα Σαρμά Μαργαρίτα και των τεχνικών μέσων ο μαθητής Κοντιζάς Νίκος.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΟΡΤΗΣ

2014 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΟΡΤΗΣ 25ης