Respect4-Education Without Barriers

11-16 Οκτωβρίου 2016: Εβδομάδα δραστηριοτήτων και φιλοξενίας
Προγράμματος ERASMUS+ ΚΑ2 «Respect4- Education Without Barriers»

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εβδομάδα ERASMUS+  του 38ου Γυμνασίου Αθηνών, τις ημερομηνίες 11-16 Οκτωβρίου 2016, στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ERASMUS+ ΚΑ2,  με τίτλο «Respect4- Education Without Barriers».

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 16 καθηγητές και  26 μαθητές  από 7 διαφορετικές χώρες της Ευρώπης (Αγγλία, Γαλλία, Βέλγιο, Ιταλία, Νορβηγία, Ουγγαρία, Ρουμανία) καθώς και 50 μαθητές  και 18 καθηγητές του σχολείου μας. Οι ξένοι μαθητές φιλοξενήθηκαν σε ελληνικές οικογένειες.

Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας όλοι οι μαθητές παρακολούθησαν μαθήματα στα πλαίσια ενός Training Course for Soft Skills με τα παρακάτω θέματα που είχε αναλάβει η κάθε χώρα:

1)    Ελλάδα “Empathy”

2)   Ιταλία “Active listening”

3)   Ρουμανία “Tolerance”

4)   Νορβηγία “Learning” , “Hate Speech”

5)   Ουγγαρία “Conflicts at school”

6)   Βέλγιο “Bullying”

7)   Γαλλία “Workplace Conflicts”

8)   Αγγλία “Stereotypes and discrimination”

Εκτός από τα μαθήματα οι μαθητές συμμετείχαν σε εκδηλώσεις που διοργανώθηκαν με στόχο την ανταλλαγή γνωστικών και πολιτισμικών εμπειριών όπως μάθημα ελληνικής γλώσσας, ελληνικών χορών, ελληνικών συνταγών μαγειρικής και ελληνικής γευσιγνωσίας με ένα πλούσιο ελληνικό τραπέζι που πρόσφεραν οι γονείς των μαθητών μας.

Επίσης παρουσίασαν σε μικρή έκθεση τα πόστερ που ετοίμασαν με γενικό τίτλο «Respect4».

Τέλος, ξεναγήθηκαν στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, στο Μουσείο της Ακρόπολης, στην Ακρόπολη, στην Πνύκα, στην Αρχαία και Ρωμαϊκή Αγορά και στην Πλάκα.

Οι εκδηλώσεις και τα μαθήματα έγιναν στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων, Ευελπίδων 40, δίπλα στο σχολείο μας.

Φωτογραφίες από τα μαθήματα, τις εκδηλώσεις και τις επισκέψεις στα μουσεία και στους αρχαιολογικούς χώρους.

Ρουμανικό μάθημα
Romanian