ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΚΑΠΑΚΙΩΝ

Συλλογή των μικρών πλαστικών πωμάτων από τα εμφιαλωμένα νερά

Σχολικό έτος 2016-2017

Τελικά τα καταφέραμε!!! Μαζέψαμε τα απαιτούμενα πλαστικά πώματα μπουκαλιών και σε συνεργασία με τον Πανελλήνιο Σύλλογο Πρόληψης Τροχαίων Ατυχημάτων Ανηλίκων, δωρίσαμε ένα αναπηρικό αμαξίδιο στο Νοσοκομείο Παίδων.

Ακολουθούν, η ευχαριστήρια επιστολή του Συλλόγου καθώς και φωτογραφίες από την παράδοση του αμαξιδίου.

Επιστροφή στην αρχή της σελίδαςΣτην κορυφή της σελίδας

Σχολικό έτος 2015-2016

Η πρωτοβουλία αυτή έχει ξεκινήσει από την αρχή της χρονιάς 2015-2016, καθώς θέλουμε να συγκεντρώσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα καπάκια με αντάλλαγμα την παροχή οικονομικής συνδρομής προκειμένου να αγοραστούν αναπηρικά αμαξίδια. Κατόπιν, αυτά χαρίζονται σε ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη.

Για να μπορέσουμε να πάρουμε ένα αναπηρικό αμαξίδιο πρέπει να μαζέψουμε συνολικά έναν τόνο καπάκια, που ισοδυναμεί με περίπου 540.000 κομμάτια! Όπως καταλαβαίνετε, πρόκειται για πολύ μεγάλο αριθμό που φυσικά δεν είναι καθόλου εύκολο να συγκεντρωθεί σε μικρό χρονικό διάστημα.

Η ανταπόκριση των μαθητών μας σε αυτή την ευαισθητοποίηση, είναι συγκινητική και ο αριθμός των καπακιών, που έχουν συλλεχθεί είναι ήδη είναι πολύ μεγάλος.

Επιστροφή στην αρχή της σελίδαςΣτην κορυφή της σελίδας