ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΕΙΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ

Σχολικό έτος 2015-2016

Ενημερωτική συνάντηση «Πρώτες Βοήθειες – Πρόληψη Ατυχημάτων»

Τη Δευτέρα 11 Απριλίου 2016 και μετά το πέρας των μαθημάτων, πραγματοποιήθηκε ενημερωτική συνάντηση διάρκειας 1 ½ ώρας, στην οποία συμμετείχε η πλειονότητα των εκπαιδευτικών μας, σε συνεργασία με την Εκπαιδεύτρια Πρώτων Βοηθειών κυρία Ειρήνη Νικάκη, σχετικά με τις «Πρώτες Βοήθειες» και την «Πρόληψη Ατυχημάτων» εντός του Σχολείου. Η συνεργασία αυτή, έχει την έγκριση της Διεύθυνσης Σ.Ε.Π.Ε.Δ του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (Έγγραφο Υπ.αριθμ. 14419/Γ7/3.2.2014). Επιπλέον, η κυρία Ειρήνη Νικάκη (EFR332211) είναι πιστοποιημένη από την E.F.R, (Emergency First Response).

Σχολικό έτος 2014-2015

Κέντρο Ανάπτυξης Εκπαιδευτικής Πολιτικής της ΓΣΕΕ (ΚΑΝΕΠ-ΓΣΕΕ)

Πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση, από τις 06-03-2015 έως 21-03-2015,συνολικής διάρκειας 35 ωρών (25 ώρες δια ζώσης και 10 εξ αποστάσεως),  στην οποία συμμετείχαν 14 εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, που διοργάνωσε το Κέντρο Ανάπτυξης Εκπαιδευτικής Πολιτικής της ΓΣΕΕ (ΚΑΝΕΠ-ΓΣΕΕ) σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ), στο πλαίσιο του έργου «Δράσεις Ευαισθητοποίησης και επαγγελματικής ανάπτυξης εκπαιδευτικών». Το εν λόγω έργο υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης και εθνικών πόρων, με θέμα:

« Σχολείο, Ρατσισμός, Ξενοφοβία και Δημοκρατική Ευθύνη »

Αγωγή Υγείας

Πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση, την Τετάρτη 18-02-2015 (απογευματινές ώρες), στην οποία συμμετείχε μέρος των εκπαιδευτικών του σχολείου μας, για τη θεωρητική και βιωματική θωράκιση τους, που διοργάνωσε η Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  Α΄ Αθήνας Μαρία Χιόνη, σε θέματα σεξουαλικής αγωγής-διαφυλικών σχέσεων.

Α. θέμα (θεωρητικό)

« Ζητήματα σεξουαλικής αγωγής-διαφυλικών σχέσεων. Μία πρόκληση για τη σχολική κοινότητα »,

Β. θέμα (βιωματικά εργαστήρια)

« Διερευνώντας τις στάσεις των εκπαιδευτικών σε θέματα σεξουαλικής αγωγής-διαφυλικών σχέσεων » και « Διαχείριση περιστατικών που σχετίζονται με θέματα σεξουαλικής αγωγής-διαφυλικών σχέσεων στη σχολική κοινότητα. Μελέτη περιπτώσεων ».